Anasayfa | Fiyat Listesi | İletişim
 
 
 
 
Erbakır LME Bültenleri  
 
 
 
 
Sektörde bir ilk niteliği taşıyan Er-Bakır LME Bakır Bülteni, sektörün lider kuruluşu ER-BAKIR Elektrolitik Bakır Mamulleri A.Ş. Hedging Departmanı tarafından 2002 yılından bu yana düzenli olarak yayınlanmaktadır.

Haftalık olarak yayınlanmakta olan bülten, genel olarak geçmiş piyasa verilerini, sektördeki güncel haberleri ve haftalık piyasa değerlendirmelerini içermektedir.

Ayrıca bakır tel, kablo ve emaye kaplı bakır tel sektörleri ile ilgili analiz ve haberlere yer verilmektedir. Yayımlanmaya başlandığı günden itibaren tüm sektör oyuncuları tarafından büyük bir ilgi ile takip edilen Er-Bakır LME Bakır Bültenlerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 
     
ER BAKIR DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geçtiğimiz hafta Yunanistan için atılan somut adımlar, artık piyasaların tüm dikkatinin ABD cephesine çevrilmesine neden oldu. Hafta boyunca piyasaları meşgul eden AB borç krizi, Cuma günü Brüksel’de yapılan liderler zirvesinde çıkan sonuçlardan sonra ikinci plana atılmış durumda. 

Geçen haftaya güçlü başlayan bakır ise, Avrupa ve ABD cephelerinden olumlu haberler geleceği umudu ile alıma geçen fonlar ve Çin’deki bakır talebinin güçlü kalmaya devam edeceği haberleri sayesinde güçlü kalmayı sürdürdü. Hafta genelinde 250 dolarlık bantta hareket eden bakır, hafta ortasında ulaştığı 9.874 $/ton ile son 3 ayın zirvesini gördü. Uluslar arası kredi derecelendirme kuruluşlarının ABD’yi negatif izlemeye almaları ve hazırlanan plana rağmen kredi notunda değişimler olabileceğini açıklamaları, bakır fiyatında hafif değer kaybına neden olsa da; son işlem gününde Yunanistan'daki borç krizinin Avrupa'ya yayılmasını engelleme çabaları çerçevesinde sağlanacak ikinci yardım paketi üzerinde ortak bir noktada anlaşıldığı haberleri, bakırın 9.600 $/ton üzerinde tutunmasını sağladı. Zirve sonrasında Atina’nın borçlarının ötelenerek kredi oranlarının düşürülmesi ve ikinci yardım paketinin toplam 109 milyar Euro değerinde olacağı açıklamalarının ardından global piyasalar da geçtiğimiz haftayı alıcılı olarak kapattılar. 

Ancak Avro bölgesi yeni kurtarma paketinin piyasalar üzerindeki etkisi uzun soluklu olmadı. Perşembe ve Cuma günleri yaşanan sert yükseliş sonrasında piyasalar bu haftaya satıcılı bir seyir ile başladı. ABD borç limiti üzerine sürdürülen görüşmelerin tıkanması ve Obama’nın kriz uyarısı, piyasaları tedirgin etti. ABD Başkanı Barack Obama'nın ABD'de borç tavanının artırılması için yapılan görüşmelerde uzlaşmazlığın giderildiği yönünde bir işaret içermeyen konuşmasının ardından dolar, yabancı para birimleri karşısında rekor düşük seviyeye geriledi. Değerli metal hüviyeti kazanan bakır ise, bu haftanın ilk işlem gününde metallerde yaşanan düşüşe rağmen güçlü kalmayı sürdürdü.

Global piyasalarda bugün ise ABD borç limiti üzerinde pazarlıklar sürerken dünya piyasaları tedirgin bir seyir izlemeye devam ediyor. Asya ve Avrupa borsaları beklentilerden yüksek gelen ABD şirket karlarına rağmen, satıcılı bir seyir izliyorlar. ABD’nin kredi notunun düşürüleceği korkusuyla dolar, küresel ölçekte değer kaybederken (sabah seansında eur/usd paritesi 1,4525 seviyesinden işlem gördü); altın, yeni zirvelere ulaşmaya devam ediyor (1.625 $/ons). Bakır ise, yüksekten açılış yaptığı günde 9.859 $/tona kadar ulaşmasına rağmen; gelen kar satışları ile 9.800 $/ton seviyesinin hemen altında işlem görüyor. 

Tüm Bültenleri İncelemek İçin Lütfen Tıklayınız...

 
     
 
Sitemap Web Tasarım Data1